Jasniji pogled na život slijepe osobe
Autor: Marija Stjepanović, 27. 10. 2015.

Dan bijeloga štapa svake se godine obilježava 15. listopada već 51 godinu (od 1964.) i to na inicijativu tadašnjeg američkog predsjednika Lyndona B. Johnsona. Nastavnica Jelena Červenjak Kmoniček i pedagoginja Lada Ilić-Puharić 15. listopada 2015. povele su 16 učenika naše škole na Trg Ante Starčevića kako bi taj dan obilježili zajedno s ostalim osnovnim školama grada Osijeka, volonterima Gradskog društva Crvenoga križa Osijek, športskom udrugom slijepih „Svjetlost“ te Volonterskim centrom Tenja. Učenike su dočekali domaćini te smo svi zajedno uz pratnju osječko - baranjskog župana, Vladimira Šišljagića, sudjelovali u projektu  Prošetajmo zajedno.

Prošetali u njihovim cipelama

Učenici su dobili poveze za oči, izabrali partnere od povjerenja i pomoći za šetnju ulicama u središtu Osijeka. Šetnju u mraku činio je krug Županijskom ulicom prema Ulici Hrvatske Republike, zatim prema Ulici Lorenza Jägera, potom prema Kapucinskoj ulici i završno na Trgu Ante Starčevića.

Učenica 8.a Andrea Đanić izjavila je:

„U mračnoj šetnji osjećala sam se nesigurno i uplašeno. Zadatak mi je bio jako težak, no uz pomoć moje partnerice Lane Mak sve je bilo lakše. Iz okoline sam jedino prepoznavala zvuk automobila i semafora.  Do sada mi je bilo vrlo teško razumjeti život slijepe osobe, no nakon ovog iskustva puno toga sam shvatila.“

Nakon šetnje su učenici imali priliku vidjeti psa vodiča slijepim osobama te prošetati s njim i vidjeti kako to izgleda u svakodnevnom životu slijepih osoba. Također, dobili su priliku ispisati svoje ime Braeilleovim pismom, pismom slijepih, koje se piše na posebnom stroju, nalik nekadašnjoj pisaćoj mašini.

Upoznali su neke slijepe osobe koje su im pročitale njihova imena napisana Brailleovim pismom. Saznali su i da su neke poznate osobe slijepe, kao što su pjevači Stevie Wonder i Andrea Bocceli. Na kraju ovoga druženja domaćini su sve učenike sudionike počastili raznim grickalicama i sokovima.

Svi su se kući vratili s jasnijim pogledom na život slijepe osobe te puni suosjećanja.

Sandra Subota,7.a