« Siječanj 2021 »

Kutak podrške

Savjet i podršku možete zatražiti i
putem službenog maila:

strucnasluzba.dobrisacesaric@gmail.com

Školski autobus od dana  18. siječnja 2021. godine, od ponedjeljka do petka, vozi prema sljedećem rasporedu:

Prije podne

• polazak učenika s Cvjetnog naselja u 7,00 sati
  • polazak učenika s Filipovice u 7,30 sati
  • polazak učenika iz škole u 10,25 sati
  • polazak učenika  iz škole u 11,10 sati
  • polazak učenika  iz škole u 12,00 sati
  • polazak učenika  iz škole u 12,40 sati

​Poslije podne nema prijevoza učenika.

Ravnatelj škole
Marin Božić, prof.

Sedmaši u online druženju sa slabovidnom osobom u sklopu projekta Udruge Alternator: AKTIVNOST U ZAJEDNICI - INKLUZIJA SLIJEPIH OSOBA I AUDIODESKRIPCIJA
Autor: Ljiljana Štanfelj, 23. 11. 2020.

Učenici 7.b razreda naše škole sudjelovali su, 16. studenog 2020. godine, u završnoj aktivnosti projekta „Senzibilzacijom do integracije“.

Projektu „Senzibilzacijom do integracije“ cilj je bio aktivnostima pridonijeti suzbijanju diskriminacije i promicanju društva pojedinaca (inkluzivnog društva). U ovom projektu sudjelovali su učenici, njihovi roditelji te učitelji iz osnovnih škola iz Zagreba, Rijeke, Sveti Petar Orehovec i Osijeka. Nositelj ovog projekta je Udruga Alternator iz Zagreba, a nama su u školi glavni poticaj bile knjižničarka Snježana Laksar i učiteljica Ljiljana Štanfelj. Naime, ovaj projekt započeli smo aktivnostima još u prošloj školskoj godini. Prva aktivnost bila je radionica „To smo mi - jednaki, a različiti“ kojoj je cilj bio ukazati na važnost tolerancije u komunikaciji i pristupanju informacijama, te prepoznati i poštivati različitosti u komunikaciji kod slabovidnih i slijepih te nagluhih i gluhih osoba. Druga aktivnost bila je gledanje isječka filma Koko i duhovi koji je u potpunosti prilagođen osobama koje ne vide ( nevideće) ili ne čuju ( nečujuće) te  poučavanje o postupcima audiodeskripcije u prilagođenim filmovima za nevideće i nečujuće osobe.

Navedeni projekt priveli smo kraju završnom aktivnošću u zajednici koja je, naravno, bila prilagođena trenutačnoj epidemiološkoj situaciji. Završna aktivnost bio je sastanak na Zoomu i razgovor s mladom slijepom osobom koja nam je odgovorila na naša postavljena pitanja, te nam objasnila kako se snalazi u svakodnevnom životu kao slijepa osoba. U online pozivu smo osim sa slijepom osobom Katarinom Ivkić, kojoj je nadimak Katy, razgovarali i s Katarinom Ivče Farnell koordinatoricom projekta iz Udruge Alternator.

U razgovoru nam je Katy objasnila kako slijepe i slabovidne osobe  „gledaju“  i slušaju filmove u kinu do vožnje u javnom prijevozu. Itekako nas je dojmila činjenica da je uspješno završila fakultet, te da živi s bratom u stanu u Zagrebu u kojem i sama može obavljati kućanske poslove. Katy nam je također ukazala na to kako se ponašati i odnositi prema  slijepim osobama, na primjer u prometu, a zadivila nas je njezina izvrsna sposobnost snalaženja u online svijetu.