Aktivnosti knjižnice
STEM radionice Generator za osmaše
Autor: Marija Stjepanović, 16. 12. 2019.

Roboti, 3D printeri i drugi 3D-ovi

Petero učenika naše škole: Dorijan Putarić, Natalija Fruk i Borna Kovačić, učenici 8.a razreda te Ivan Rengel i Stjepan Boras, učenici, 8.b razreda sudjelovali su  na organiziranim STEM radionicama u  prostoru American Cornera Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, 4. prosinca 2019. godine.

Knjižničari American Corner GISKO-a u suradnji s knjižničarima American Corner Gradske knjižnice Zadar organizirali su radionice STEM programa edukacije pod nazivom „Generator : radionice na struju“. Voditelji radionica su bili  Milko Belevski i Ivan Kovač iz Gradske knjižnice Zadar. Program „Generator : radionice na struju“ namijenjen je djeci i mladima. Rad se odvijao u grupama od desetak  sudionika u trajanju oko četrdeset i pet minuta.

Na STEM radionicama upoznali smo se s novim tehnologijama: 3D printer, 3D olovka, 3D printanje, osnove 3D modeliranja i drugo. Program robotike obuhvaćao je sastavljanje mBot V1.1 i LEGO Mindstorm EV3 i druge robotske setova te učenje grafičkog programiranja, elektronike i osnove robotike. Sudjelovali smo na radionicama: Generator: LaserBot & Ultimate Robot (lasersko graviranje i robot s hvataljkom)  i Generator: DrowBot & MusicBot (glazbeni i robot za crtanje). Oduševljeni smo viđenim jer nam je ovo prvo sudjelovanje na takvim radionicama. Mogu reći da mi je bilo zanimljivo. Volio bih ponoviti ovakve radionice. Najviše mi se svidjela borba s robotima. Evo što su o radionicama rekli moji prijatelji:

Natalija:    Naučila sam nešto novo- upravljanje s robotom, 3D graviranje… rad s robotima. Prvi put se susrećem s tim i ponovila bih ovo iskustvo.

Dorijan: Radionice su mi se svidjele. Posebno mi se svidio laserski rezač papira. Prvi put se susrećem s takvom opremom i svakako bih opet ponovio sudjelovanje na radionici. Voditelji su bili iznimno pristupačni i zanimljivo su objašnjavali.

Ivan: Najviše me fascinirala robotska ruka i 3D printer. Svakako bih volio opet sudjelovati.

Stjepan: Najviše mi se svidio leteći hoverboard i glazbeni robot. Preporučio bih ove radionice svim vršnjacima.

Zahvaljujemo knjižničarki Snježani Laksar koja nam je omogućila sudjelovanje na ovim radionicama.

Borna Kovačić, 8.a