Aktivnosti knjižnice
Sedmaši u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2020
Autor: Marija Stjepanović, 2. 10. 2020.

Online kviz Razlistaj se!

Mjesec hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenoga obilježili smo u našoj školskoj knjižnici na zabavan način - kvizom. Sedmaši su uz poticaj naše knjižničarke Snježane Laksar sudjelovali 25. i 28. rujna 2020. godine u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja koji ove godine nosi naziv Istraživači planeta Z. Kviz je održan u učionici Informatike uz suradnju učiteljice Marije Stjepanović.

Naziv kviza  je u skladu s temom manifestacije, a to je upravo naš planet Zemlja. Tema je odabrana povodom 50. godišnjice obilježavanja Dana planeta Zemlje. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Iza ovog zanimljivog kviza stoje organizatori Knjižnice grada Zagreba-Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice kojima je inspiracija igra riječi i moto 'Razlistaj se!' .

Naravno, organizatori su morali paziti te poštovati pravila epidemiološke situacije. Zato se za ovogodišnji kviz nisu čitale tri zadane knjige već je odgovore na postavljenih petnaest pitanja u kvizu trebalo istražiti i proučiti u ponuđenim online izvorima informacija koji su bili ponuđeni na poveznicama unutar postavljenog pitanja.

Tako smo posjetili zanimljive stranice koje se bave  istraživanjem, zaštitom i brigom za planet Zemlja (interaktivne karte, video zapisi, digitalne knjige i dr.) te proširili znanja o temama kao što su: Međunarodna godina biljnog zdravstva, Svijet bez gladi, Park prirode Kopački rit, Vransko jezero, zaštićene biljne i životinjske vrste i drugo.  Kviz smo zajedno rješavali na satu informatike uz pomoć naše knjižničarke, a oni koji ne idu na nastavu informatike kviz su mogli riješiti u slobodno vrijeme do 23. listopada 2020.godine.

Bilo nam je zabavno i zanimljivo sudjelovati u ovogodišnjem kvizu za poticanje čitanja, te smo svi ponešto naučili. Sigurna sam da su i mnogi drugi učenici baš uz pomoć ovog kviza još više osvijestili važnost našeg planeta, te da će još više voditi brigu o njemu od sada.

No, osim što smo kao nagradu dobili dodatno znanje postoji mogućnost da netko od nas osvoji i jednu od sjajnih nagrada koje se nude za prva tri mjesta.  Tako će se 13. studenoga 2020. u Nacionalnoj i sveučilišnoj  knjižnici u zagrebu održati završna svečanost na kojoj će biti izvučena glavna nagrada - tablet i nekoliko utješnih nagrada. Rezultati pobjednika i digitalnih sudionika ovoga kviza bit će objavljeni na stranici kviza do 3. studenoga. Jedva čekamo vidjeti rezultate!

Petra Nukić, 7.b