Mali filantropi za velika djela
Autor: Marija Stjepanović, 12. 6. 2014.

Slagalica, Zaklada za razvoj lokalne zajednice, u našem gradu Osijeku provodi projekt pod nazivom Mali filantropi u sklopu kojeg se učenicima i nastavnicima osnovnih škola, izložbom i predavanjem, predstavljaju poznati filantropi koji su svojim djelovanjem tijekom prošlih stoljeća osječkim građanima darovali brojna kulturna i graditeljska dobara.

Izložba i predavanje o osječkim filantropima

Za vrijeme trajanja projekta u OŠ “Dobriša Cesarić“, Osijek, u razdoblju od 19. svibnja do 7. lipnja 2014.godine, učenicima naše škole bila je omogućena izložba koja se sastojala od četrnaest plakata koji opisuju  sažetu biografiju pojedinih osječkih filantropa. Plakati su postavljeni u školski hodnik ispred zbornice gdje su ih svakodnevno đaci naše škole razgledali.

Uz izložbu slijedi  i predavanje na temu Filantropi grada Osijeka. Predavanje  vodi članica zaklade Slagalica Dijana Živaković koja nas upoznaje s poznatim filantropima kao što su J.J. Strossmayer, obrtnici Kohlhofer i Hutler, isusovac Monsperger, trgovci Sedlaković i Nuber, učiteljica Josipa Glembay, dobrotvorka Adela Deszaty te mnogi drugi. Opisuje poticaje i ostvarenja ovih filantropa te njihove brige za svoje sugrađane. Svojim djelovanjem pridonijeli su  boljem i bržem razvoju grada Osijeka.

Po jednu kunu u kasicu

U sklopu projekta je i akcija Jednom kunom do knjiga u školskoj knjižnici koja potiče učenike naše škole na  filantropsko djelovanje pod nazivom  Mali filantropi i to tako što za vrijeme trajanja izložbe doniraju po jednu  kunu u kasicu. Uz sav novac koji su učenici škole prikupili i uz donaciju  zaklade Slagalica u iznosu od 100,00 kn, kupuju se potrebni naslovi knjiga za našu školsku knjižnicu. U svakoj knjizi biti će ulijepljen tekst vezan za „Male filantrope“ ove školske generacije koji su na taj način pokazali svoju ljubav za knjige potrebne svojoj i budućim generacijama učenika.

Najuspješniji filantropi   u ovoj akciji bili su učenici 5.a i 1.a razreda te su prisustvovali i svečanom uručenju knjiga za školsku knjižnicu, 12. lipnja 2014. godine , a školska knjižnica bogatija je za  četiri nova naslova .

Petra Ivanišić, 7.b