Učenici razredne nastave na priredbi povodom Svjetskog dana pripovijedanja
Autor: Marija Stjepanović, 20. 3. 2024.

Kad učenici pripovijedaju

Svjetski dan pripovijedanja, 20.ožujka 2024.godine, učenici razredne nastave OŠ Dobriše Cesarića, Osijek obilježili su pripovijedajući i slušajući priče nastale uz pomoć slika i crteža.

Priredbu je organizirala stručna suradnica knjižničarka Snježana Laksar, koja je s učiteljicama Marijom Bilić, učiteljicom 2.a razreda,  i Gabrijelom Bilić, učiteljicom 3.a razreda, pripremila učenike za  uspješno pripovijedanje.

Učenici su upoznali dvije tehnike pripovijedanja: kamishibai pripovijedanje i pripovijedanje priče nastale nizanjem crteža.

Kamishibai pripovijedanje

Najmlađi izvođači pripovjedači, učenici 2.a razreda, kamishibai tehnikom pripovijedanja, izveli su adaptaciju priče Plesna haljina žutog maslačka autorice Sunčane Škrinjarić. Tradicionalnom načinu kamishibai pripovijedanja, u kojemu pripovjedač pripovijeda priču uz pomoć crteža smještenih u drvenoj kutiji, učenici su pripovijedanje obogatili i glazbenim dodatkom između svakog crteža, uspješnih učeničkih crteža u boji. Tako su učenici svirali na metalofonu, ksilofonu, trijanglu, bubnju, služili se  kineskim zvoncima i drvenim štapićima. Zadivili su publiku svojim umijećem pripovijedanja i liričnim glazbenim intermecima. Nora i Roko izvrsno su pripovijedali, Ina je ulagala crteže točnim slijedom u kamishibai kutiju, a svi ostali učenici svirali su …Lucija i Gabrijel, čak zahtjevno, zajedno i istovremeno istu ritmičku melodiju… Svih šesnaestero učenika na sceni stopili su se u jednu dirljivu, lirsku priču, nagrađenu, prvo trenutkom emocionalne stanke, a potom snažnim pljeskom!

Pripovijedanje nizanjem crteža

Kako nastaje priča izmaštana od ponuđenih crteža na karticama, pokazali su nam učenici 3.a razreda. Ispripovijedali su nam razrednu, autorsku priču Gospođica Papiga i gospodin Pingvin na svečanom balu. Priču su ispričali na interaktivan način uključujući u pripovijedanje priče i izvođače i publiku. Tako su, na podizanje crteža lika gospođe Papige svi veselo uzvikivali : Papiga, papiga, papiga!“ i pritom rukama oponašali  mahanje krila, a crtež lika gospodina Pingvina bio je praćen uzvicima: “Pljas! Pljas!“ uz začepljen nos kao kada skačemo u vodu. Priča je duhovita, a učenici 3.a razreda ostavili su tzv. otvoreni kraj priče ponudivši publici  osmisliti samostalno sretan i smiješni završetak. A takve su uistinu, i smiješne i duhovite ideje, ispričali učenici u publici. Josip je samouvjereno pripovijedao ovu priču uz podršku i aktivno uključivanje svih učenika izvođača, prijatelja iz njegova 3.a razreda.

U oba razreda, nastupali su svi učenice sudjelujuću kao pripovjedači, svirači, glumci i animatori. Čestitam im, kao i njihovim učiteljicama, na izvrsnoj interpretaciji i zanimljivom načinu pripovijedanja kojim su osvojili svoje vršnjake i prisutnu publiku!

Kad učenici pripovijedaju svojim vršnjacima, priči nema kraja!

Čitajte, maštajte i pripovijedajte!

Snježana Laksar, prof. i dipl.knjiž.

Kamishibai pripovijedanje, izvode učenici 2 a OŠ "Dobriša Cesarić", Osijek