Petaši i izvanučionička nastava
Autor: Marija Stjepanović, 1. 10. 2013.

U izvanučioničkoj nastavi koja se odvijala u osječkoj Tvrđi , 25.rujna 2013.godine,mi  učenici 5.a i 5.b razreda Osnovne  škole „Dobriša Cesarić“, Osijek upoznali smo prostor i aktivnosti  u  Muzeju Slavonije Osijek, Centru tehničke kulture  te Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek .

Cilj je ovakve nastave povezati različite predmete sličnim sadržajima tj. integrirati ih.

Nastavu su nam organizirale naše učiteljice: Matija Radoš, profesorica hrvatskoga jezika i Suzana Kolarić, profesorica engleskoga jezika koje su se  pobrinule  da nam muzeološki vodič predstavi eksponate Murse i upozna nas s povijesti našeg lijepog grada Osijeka.

U muzeju smo vidjeli miljokaz  koji je u prošlosti stajao kao putokaz. Osim miljokaza bilo je tu i još puno lijepih sačuvanih starih stvari: fotoaparat iz 1906. godine, bicikl iz 1948. godine, dječja kolica iz 1095. godine, radija iz 1970. godine . Vidjeli smo i postav razvoja radija kao i radijskog pulta.

Upoznavanje s aktivnostima u Centru tehničke kultura  dogovorila je Marija Stjepanović, profesorica informatikeTamo smo vidjeli svakakve elektroničke naprave: razna računala, minijaturne robote, maketari…umanjeni prikaz Eiffelovog tornja kojeg nije baš tako lako napraviti.

Školska knjižničarka Snježana Laksar omogućila nam je posjet GISKO-u. Vidjeli smo najmanje  „milijun“ knjiga i ne samo na hrvatskome , nego i na engleskom i njemačkom jeziku. Ljubazni knjižničar proveo nas je svim odjelima Knjižnice.

Upoznali smo Dječji odjel,Klub za mlade Paklenu naranču, Medioteku, Odjel za odrasle, Studijsku čitaonicu. U Austrijskoj čitaonici tražili smo rječnike na koje nas je uputila Maja Rora Dumančić,naša profesorica njemačkoga jezika.  Naučili smo kako se snalaziti u većoj knjižnici no što je to naša školska knjižnica.

Vrijeme je brzo prolazilo. Polako smo krenuli prema školi.  Lijepu šetnju našim gradom i zanimljivu nastavu  neću nikada zaboraviti.

Tonka  Cerovečki – Marijić,  5.b