Noć knjige u OŠ „Dobriša Cesarić“, Osijek
Autor: Marija Stjepanović, 29. 4. 2024.

Knjigopustolovine u Noći knjige

Druženjem uz knjigu, prezentacijom učeničkih radova uz prethodno postavljenu Izložbu Knjigopustolovine, svi učenici razredne nastave, njihove učiteljice i stručna suradnica knjižničarka Snježana Laksar obilježili su Noć knjige u OŠ “Dobriša Cesarić“, Osijek.

13. Noć knjige u RH

Manifestacijom Noći knjige  obilježavamo dva važna događaja: Dan hrvatske knjige ( 22.4.) i Svjetski dan knjige ( 23.4.). U ovogodišnjoj,  13. po redu manifestaciji Noći knjige u Republici Hrvatskoj, sudjelovalo je oko 120 osnovnih škola, 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica, mnoštvo knjižara i drugih štovatelja knjige. Tema ovogodišnje Noći knjige jest Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena. Cilj je ove  manifestacije poticanje čitanja i ukazivanje na važnost čitalačke kulture.

Koje knjige čitamo?

Kako bismo odgovorili na zadanu temu Noći knjige, svi učenici razredne nastave prethodno su prisustvovali prezentaciji na kojoj smo zaključili kako želimo izbjeći kataklizmu, a čovječanstvu možemo doprinijeti svakodnevnim, malim koracima: biti ekološki osviješteni, brinuti o okolišu, recikliranju otpada, razviti vještine izrade uporabnih predmeta od recikliranih materijala i slično.

Pitali smo se koje nam knjige u tome mogu pomoći? Što čitamo?

Odabrali smo knjige u kojima smo pronašli niz ideja o izradi uporabnih predmeta nastalih od recikliranog materijala, istraživali različite tehnike savijanja papira, tehnike oslikavanje tkanine i stakla, a istraživanje nazvali Knjigopustolovine.

Tako su najpopularniji čitani naslovi bili: Zabavne i poučne pustolovine u prirodi Camille Berta, Kreativna radionica : velika knjiga ručnih radova, Pokreni, kreiraj: priručnik za osnove likovnog odgoja,  Kirigami ; praktični tečaj Laure Badalucco , Origami ; praktični tečaj Luisa Canovija, Čarolija quillinga : ponovni život papira Haline Kubinska, Velika knjiga igara Josepa M. Alluea, Carevo novo ruho H.C. Andersena i druge.

Knjigopustolovine: izložba i predstavljanje učeničkih radova

Lepeza nastalih učeničkih radova izložena je na Izložbi Knjigopustolovine, a sve eksponate i način njihova nastanka, učenici su, na zadovoljstvo svih prisutnih, u ugodnoj atmosferi,  predstavljali na priredbi jedni drugima.

Kako učenici mogu sami izraditi papirnate likove-lutke, papirnatu odjeću za njih i k tomu se još igrati samouvjereno su, i k tomu još u rimi, izložili učenici 1.a razreda i njihova učiteljica Marina Vučemilović Šimunović.

Učenici 2.a razreda, i njihova učiteljica Marija Bilić, izložili su čestitke izrađene u tehnici kirigami za koje su koristili stranice oštećenih i otpisanih knjiga iz naše školske knjižnice. Pokazali su i kako napraviti maketu od recikliranog i otpadnog materijala po uzoru na slikovnice u 3D formatu.

Učenici produženog boravka (2.a razred), s učiteljicom Marijom Pandurić, izradili su straničnjake koje su ukrasili  tehnikom origami.

Čestitke nastale ukrašavanjem otisaka listova i otisaka povrća na papiru, na zanimljiv način, pokazali su učenici 2.b razreda i njihova učiteljica Zvjezdana Uzelac.

Quilling tehniku savijanja papira (čestitke), tehniku otiska ( otisak kore drveta na papiru, otisak na ukrasnim vrećicama od recikliranog papira) pokazali su učenici 3.a razreda i njihova učiteljica Gabrijela Bilić.

Oslikavanje platna i stvaranje unikatnih kuhinjskih krpa promovirali su učenici 3.b razreda i učiteljica Sonja Koprivnjak.

Kako izraditi akrilom oslikane svijećnjake, od rabljenih čaša i staklenki, pokazali su nam učenici 4.b razreda i učiteljica Azra Staščik.

Čitateljska nada

Na kraju našeg druženja, zadovoljstvo mi je bilo pohvaliti učenicu 1.b razreda Klaru Čuraj  koja je na današnji dan proglašena najčitateljicom u GISKO-u, u kategoriji čitatelja od 4 godine do kraja 1. razreda. Klara voli čitati bajke, priče, slikovnice…i preporučuje čitanje svima.

Nove Knjigopustolovine

Izloženi učenički radovi, kao realiziran rezultat ideja pronađenih u ponuđenim knjigama, zasigurno će potaknuti učenike na posudbu ponuđenih knjiga u našoj školskoj knjižnici i potaknuti želju za razvijanjem vještina izrade uporabnih predmeta koje mogu i sami izraditi.

Najmlađim i mladim  čitateljima naše škole, obratio se i ravnatelj škole s porukom o važnosti cjeloživotnog čitanja.

Čitanjem rastemo i stvaramo bolji svijet u ovo vrijeme izazova i raznih  kataklizmi , zaključila je ovo druženje i otvorenje izložbe Knjigopustolovine stručna suradnica knjižničarka Snježana Laksar.

Dakle, čitajmo, istražujmo i krenimo u nove Knjigopustolovine!

Snježana Laksar, prof. i dipl. knjiž.