DAN BIJELOGA ŠTAPA
Autor: Marija Stjepanović, 24. 10. 2014.

15.10. svake godine, u našemu gradu, Športska udruga slijepih „Svjetlost“ u suradnji s Volonterskim centrom Tenja, DVD Tenja, Gradskim društvom Crvenog križa Osijek i Odjelom prevencije Policijske uprave osječko-baranjske županije organizira međunarodni dan bijelog štapa.

Dan  se obilježava od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država taj dan proglasio Danom bijelog štapa. Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućava samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi im štap stvarno pomagao, slijepa osoba mora proći tečaj za samostalno kretanje tijekom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa i osnovna prometna pravila. Kako bi i sami uvidjeli kako je teško savladati osnove i tehnike korištenja štapa u prometu, pozvani su učenici svih Osječkih osnovnih škola  da vide kako je to zapravo „BITI SLIJEP“. Nastavnica povijesti,Jelena Červenjak-Kmoniček povela je šesnaestero učenika naše škole,  na glavni osječki trg gdje su bili i ostali učenici drugih osnovnih škola, i volonteri osječkog Crvenog Križa. Dobili smo poveze za oči i krenuli u „mračnu“ šetnju ulicama Osijeka. Iako mi nismo koristili štap, nego su nas pod ruku vodili naši prijatelji, bilo je jako teško, gotovo zastrašujuće.

Te ulice,za ljude koji provode svoju svakodnevicu ondje,bile su potpuno nepoznate i neobične. Kada smo skinuli poveze to je bilo olakšanje za sve nas. Nismo ni mogli zamisliti koliko je teško ljudima koji cijeli život ništa ne vide, ako je za nas tih petnaest minuta bila najgora noćna mora. Na odlasku smo se susreli s umirovljenom nastavnicom naše škole uz koju je bila slijepa djevojčica Nika kojoj se mnogi dive, jer je  uspješna u tome  što radi, unatoč svemu,i nema ništa što ju sputava u onome što želi postići.

Karla Mandurić,8.b