Sjećanje na žrtve Domovinskoga rata
Autor: Marija Stjepanović, 28. 5. 2015.

Ovogodišnji su osmaši naše škole u okviru nastave povijesti i vjeronauka učili o Domovinskome ratu te smo 14. svibnja 2015. godine povodom toga posjetili grad Vukovar. Okupili smo se ispred škole, a polazak je bio u 8.30. Krenuli smo na put svi zajedno, u pratnji naših razrednica, Jelene Červenjak Kmoniček i Anite Čorak te nastavnice vjeronauka, Silvije Mašamberg i pripravnika Dine Kričkića.

Spomen dom hrvatskih branitelja

Prvo mjesto našega obilaska u Vukovaru bio je Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake, koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije. Ispred Spomen doma nalazi se tenk kao znak sile koju su slomili hrabri hrvatski branitelji te bista Blage Zadre koji se borio i vodio branitelje na ovom području Vukovara.

Vukovarska bolnica

Nakon Spomen doma uputili smo se prema bolnici. Ulaskom u bolnicu pogledali smo jedan videozapis na kojemu smo mogli vidjeti kako su se ljudi u bolnici mučili i kroz što su sve prolazili. Često bez struje i pod granatiranjem ovdje su se vršile i najteže operacije. U podrumskim prostorijama vukovarske bolnice uvjerljivo je rekonstruiran život ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Svi smo bili potreseni viđenim.

Vojarna

U posjetu vojarni koja je bila naša sljedeća destinacija mogli smo vidjeti oružje koje se koristilo u obrani Vukovara, pa čak i ono što su ljudi sami improvizirali od raznih dijelova. Unutar vojarne postavljeno je nekoliko izložbi, a među njima su replika srpskih koncentracijskih logora Begejci i Stajićevo i simulacijski prikaz bojnog polja.

Masovna grobnica Ovčara

Jedno od najpotresnijih mjesta bio je posjet Ovčari. Masovna grobnica, sveto mjesto poznato u cijeloj Hrvatskoj i šire, mjesto gdje je ubijeno 263 ranjenika i medicinskog osoblja iz vukovarske bolnice. Posjetili smo i Spomen dom Ovčara, gdje nas sa zida promatraju nepoznata lica ljudi koji su svoj život i zadnje misli ostavili na ovome mjestu.

Memorijalno groblje žrtava

Nakon posjeta Ovčari uputili smo se prema Memorijalnome groblju, gdje su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i cijele Hrvatske. Pred nama se ukazala slika 938 bijelih križeva koji simboliziraju po jednu žrtvu. Dva križa koja su izdvojena sa strana predstavljaju najmlađu i najstariju ubijenu osobu. Kako slika govori više od riječi jedino što smo mogli učiniti jest pomoliti se u tišini.

Vodotoranj i središte grada

Sljedeće što smo obišli bio je simbol grada Vukovara, vodotoranj koji je tijekom bitke za Vukovar najviše oštećen. On je jedini spomenik koji je ostao neobnovljen nakon rata. Kada smo sve planirano obišli prošetali smo se središtem grada i vidjeli zanimljivosti grada Vukovara. Prije obilaska grada pomolili smo se ispred križa na ušću Vuke u Dunav.

Kviz znanja - pobjeda Cesarića

Završivši s razgledavanjem svim nazočnim učenicima posjetiteljima održano je kratko predavanje o važnosti mira u svijetu i svakodnevnome životu. Nakon toga održan je kviz u kojemu je sudjelovalo po dvoje predstavnika svake škole. Naše su predstavnice, Marija - Lucija Grgić i Petra Inavišić, bile u pobjedničkoj skupini te su nagrađene simboličnim darovima. Svi su ostali nazočni Cesarići na naše učenice bili jako ponosni! Nakon kviza smo se uputili prema crkvi koja je također bila dijelom devastirana, a o njenoj nam je prošlosti pričao župnik te nas uz molitvu i blagoslov ispratio na put za Osijek.

Bio je ovo jedan vrlo poučan, lijep, ali istovremeno i tužan izlet, prepun emocija, a djelomično i straha, no i sreće što živimo u miru. Trebali bismo na tome biti zahvalni.

Lucija Balatinac, 8.a