Produženi boravak za učenike nižih razreda u našoj školi se organizira već dugi niz godina. Učenici u produženom boravku ostaju nakon redovne nastave, te pod stručnim nadzorom učiteljice  učenje se isprepliće s igrom.

Aktivnosti učenika
Ožujak u produženom boravku
Autor: Marija Stjepanović, 5. 4. 2022.

Nakon prevrtljive veljače, ušli smo u predivan mjesec ožujak. I u njemu nam je bilo zabavno. Toliko smo toga obilježili i toliko toga napravili. Odakle da krenemo? Mislim da je najbolje od početka.

Drugog ožujka učenici produženog boravka na zabavan su način obilježili Svjetski dan matematike. Kroz prezentaciju smo upoznali neke od najvažnijih i najpoznatijih matematičara . Evo nekoliko nama najzanimljivijih : Eratosten, Pitagora, Euklid, Arhimed, Einstein…

Rješavali smo zabavne zadatke, naučili što je tangram, od čega se satoji i koji je njegov cilj. Pokušali smo složiti različite oblike. Nije bilo nimalo lako, ali uspjeli smo. Složili smo kuću, planine, stolicu, zrakoplov…Nismo zaboravili ni 12.ožujka kada smo bilježili i Dan broja pi, magičnog broja.

Ubrzo je stigao i 8.ožujka, Dan žena. Najznačajnijim ženama u našim životima,našim majkama,izradili smo malene,ali od srca poklončiće. Nismo ni tate i djedove zaboravli. Za Dan očeva, 19.ožujka,  izradili smo privjeske za ključeve.

Što je to sreća? Sreća su: prijatelji, lijepa riječ, zagrljaj, osmijeh, sunce, fini ručak, igra…Obilježili smo i Dan sreće koji je bio 20.ožujka. Nismo cijeli dan skidali osmijeh s lica. Cilj nam je bio pokloniti i prenijeti drugima smiješak na lice. Svatko treba biti sretan.

Na što pomislite kada kažem jaglaci, ljubice, visibabe….?Proljeće!!! Stiglo je i u naše učionice. Izrađivali smo proljetnice na različite načine. Najzanimljive su nam bile od krep papira i tehnikom grataž. Uz pomoć zabavnih digitalnih alata ponovili smo što već znamo, ali i naučili nešto novo o proljeću i prirodi u proljeće. Obilježili smo i Svjetski dan osoba s Down sindromom slušajući pjesmu Samo nebo je nama granica i gledajući edukativni video Što je to Down sindrom?  I ove godine smo došli u školu s različitim čarapama: ,,Šarenim čarapama za djecu sunca”. Na taj način želimo jasno reći da prihvaćamo različitosti. Naš zadatak bio je napraviti svoj suncokret koji ćemo spojiti u jedan predivan, jedinstven cvijet, drugačiji i poseban poput svakog djeteta s Down sindromom. Nismo zaboravili ni na važnost vode i kisika. Obilježili smo i Svjetski dan vode, 22.ožujka. Bili smo iznenađeni kada smo saznali koliko zapravo malo pitke vode imamo. Međusobno smo dijelili savjete na koje načine možemo uštedjeti vodu. Postali smo svi jako žedni. Učiteljica nam je svima podijelila vodu. Kada smo utažili žeđ, imali smo  zadatak  dizajnirati svoju bočicu za vodu. Također smo i otpjevali svoj slogan: Kad si žedan, popij vodu!

Pomoću prezentacije smo naučili da nam osim vode, treba i kisik. Njega dobivamo od drveća, šuma, koje su naša pluća. Na taj način smo govorili o  Svjetskom danu šuma koji se obilježava na prvi dan proljeća.

Ožujak je došao kraju i uplovili smo u travanj. Polagano krećemo s  pripremama za Uskrs. Što ćemo sve raditi u travnju i što sve obiježiti?

Na kraju mjeseca poslat ćemo vam opet kratak izvještaj, a do tada….Dragi Cesarići, veliki i mali te svi koji ste uz nas, pozdravljaju vas vaši učenici 1.a, 1.b, 2.a, 2.b, 3.a i 3.b razreda produženog boravka i njihove učiteljice.

Učiteljice: Matea Sopić, Seada Marić,
Tamara Kiš, Gabrijela Bilić