Ideje za kvalitetno provođenje vremena
Autor: Marija Stjepanović, 27. 3. 2020.

Dragi roditelji,

nalazimo se u vremenu kada smo preplavljeni emocijama i obavezama. Nismo u školi nego smo u virtualnim učionicama. Ostatak vremena provodimo kod kuće u okviru svojih obitelji. Slobodno vrijeme ima odgojno-obrazovni utjecaj na djecu i mlade. Važno je i slobodno te zajedničko vrijeme provesti na kvalitetan način, kroz kreativnost, zajedničke trenutke, stvaranje novih uspomena i životnih iskustava. Aktivnosti koje provodite mogu utjecati na razvoj vještina, stavova i znanja. Iako je važno obaviti svaki zadatak koji je škola zadala vašem djetetu i važno je pratiti online nastavu važno je i izgraditi neku rutinu. Neka vaša djeca ustaju u isto vrijeme od ponedjeljka do petka i neka djeca idu spavati u neko razumno vrijeme svaki dan. Sastavite raspored za svoje dijete – kad će čitati, kad će se baviti matematikom, kad će imati slobodno vrijeme, obroke i fizičke aktivnosti. Važno je osigurati i vrijeme opuštanja, odmora i slobodnog dječjeg izražavanja. Stoga vam donosimo nekoliko ideja kako provesti vrijeme u ovoj neuobičajenoj životnoj situaciji.

Važno je razgovarati. Svi trenutno nosimo u sebi određene brige i strahove, stoga je važno o tome i razgovarati s djecom. Kvalitetan i iskren razgovor s djecom pomaže svima, aktivno slušajte što vam govore i pokušajte odgovoriti na njihova pitanja. Dopustite djeci da govore o sebi, o tome što vole činiti, o svojim brigama.

Surađujte s djecom kako biste razmislili o najboljem načinu za upotrijebiti tehnologiju tijekom ovog neobičnog vremena. Djeci će nedostajati druženje i prijatelji. FaceTime, Skype, slanje poruka i društveni mediji pomoći će djeci da budu povezani s prijateljima koje bi inače svakodnevno viđali tako da bi ih svakako trebali uključiti u svoju novu rutinu.

Stvorite vrijeme za igru, zaigrajte s cijelom obitelji neku od društvenih igara poput Čovječe ne ljuti se, Pictionary. Pronađite igre koje će djeci pomoći u razvijanju mišljenja, pažnje, pamćenja i zaključivanja. Možete se koristiti i govornim igrama koje će obogatiti dječji rječnik i razvijati govorne vještine.

Također, možete organizirati tematske dane, poput Lego dana. Tada sve svoje Lego kocke bacite na stol i slažite što god vam srce poželi. Možete i uključiti dijete u planiranje i kuhanje obroka. Tada svako dijete u obitelji dobiva jednu večer u tjednu kada on ili ona pripremaju obrok i, što je još važnije – desert.

Organizirajte sportska natjecanja, uvedite pravila kako bi djeca razvijala odnos poštivanja prema drugima i prihvaćanje pravila ponašanja u za to predviđenim situacijama. U nedostatku drugih ideja, uvijek možete pustiti glazbu i organizirati plesno natjecanje.

Razvijate dječju kreativnost. Dopustite svojoj djeci da razvijaju svoju kreativnu stranu tako što će osmisliti vlastitu mini lutkarsku predstavu. Na internetu postoje brojni videozapisi s uputama kako možete napraviti svoje lutke, bilo da ih želite izraditi od čarapa, rukavica ili čak od uskrsnog jajeta. Bojanje složenih slika uvijek može poslužiti kao zabava, ali i opuštanje. Neka dijete utone u svijet boja, vježba održavanje pažnje i izražava svoje osjećaje raznolikošću boja.

Knjige su uvijek imale moć otvaranja novih svjetova i mašte. Stoga čitajte s djecom. Razgovarajte o pročitanom, prepričavajte priče, igrajte se pričama: stvarajte svoje priče, pišite ih i preuređujte. Odredite vrijeme za čitanje i s djecom stvarajte nove uspomene, razmjenjujte osjećaje i mišljenja. Također, cijela obitelj može uzeti određeno zajedničko vrijeme obiteljskog čitanja. Tako će svatko pročitati nešto drugo i podijeliti s ostalima što je pročitao i saznao. Ove aktivnosti razvijaju interes za čitanjem, stimuliraju razvoj govora, jezika, pomažu povećanju pažnje, koncentracije i znatiželje.

Osim toga uvijek se možete podijeliti u kućanskim poslovima. Takvi poslovi pružaju produktivan način za stvaranje odgovornosti, komunikacijskih vještina i timskoga rada. Naravno, važno je poslove uskladiti  s uzrastom djeteta. Možete zamoliti dijete da vam pomogne u pripremi ručka, kolača, ukrasiti stan za blagdane, izraditi različite predmete.

Anita Đuretić, pedagoginja