Razredna nastava sudjelovala na Noći knjige 2024.
Autor: Marija Bilić, 28. 4. 2024.

Knjige za izazovna vremena

Učenici su razredne nastave s učiteljicama sudjelovali u obilježavanju Noći knjige i ove godine. Stručna suradnica knjižničarka Snježana Laksar je održala motivacijsku prezentaciju kroz koju su saznali koja je tema ovogodišnje Noći knjige. Tema pod nazivom Kada je prizma kataklizma: knjiga za izazovna vremena propituje na koji se način nosimo s vremenima u kojima je nepovoljan utjecaj klimatskih promjena.

U našoj se školi stavio naglasak na recikliranje. Svaki razred je imao svoje zadatke za Noć knjige. Drugi razred se bavio kirigami i origami tehnikama. O tim tehnikama su istraživali i više naučili u knjigama. Pomoću ideja iz knjige izradili su 3D čestitke. Osim papira u boji koristili su i papir starih knjiga. Na taj način su reciklirali. Napravili su i Zelengrad u kojemu je čist potok od rola papira, čepova i plastičnih vrećica. I na taj način reciklirali i kreativno se izrazili nakon pročitane lektire Pismo iz Zelengrada, Nevenke Videk. I ostali razredi su posegnuli za knjigama i u njima vidjeli kako mogu oslikavati staklo, raditi različite otiske lišće i drugih materijala. Sve te radove učenici su predstavili jedni drugima 23. travnja 2024. godine u sklopu Noći knjige. Postavljena je i izložba radova.

U pratnji učiteljica Maje Dukić i Marije Bilić, te knjižničarke Snježane Laksar, učenici 1.b razreda i Mali novinari posjetili su Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek u kojoj je bila dodjela nagrada za najčitatelje godine. To je jedna od aktivnosti kojom Gradska i sveučilišna knjižnica svake godine popularizira čitanje i u javnosti predstavlja najčitače. Nagrade su se dodjeljivale u tri kategorije, a osvojili su ih učenici Klara Čuraj, Vigo Werkmann i Irina. Našu učenicu Klaru je podržao cijeli razred prilikom primanja priznanja i nagrade za najčitateljicu u najmlađoj kategoriji.

Noa Mazur, 3.a