UPISNI POSTUPAK U 1.RAZRED SREDJE ŠKOLE U ŠKOLSKOJ GODINI 2020./21.
Autor: Marija Stjepanović, 12. 6. 2020.

• U skladu s Odlukom o upisu učenika u 1.razred srednje škole, prijave kandidata u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ) započele su u ponedjeljak, 1.lipnja 2020.godine.

Sve informacije o upisima u 1.razred srednje škole dostupne su na mrežnoj stranici www.upisi.hr kao i publikacijama „Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./21.-Idemo u srednju!“.

• Od ove školske godine postoji mogućnost dostave prijavnica za upis u srednju školu i upisnica u srednju školu, kao i ostalih dokumenata osobno ili elektroničkim putem (skenirano ili uslikano).

Na sljedeće e-adrese možete slati dokumentaciju:

8a- b.vajlandic@gmail.com

8.b-andric.ksenija@gmail.com

Učenik može sam dohvatiti prijavnicu sa svog sučelja iz sustava NISpuSŠ. Nakon što su učenik i roditelj/skrbnik ispisali i vlastoručno potpisali prijavnicu, prijavnica se može dostaviti na navedene e-adrese (slikana ili skenirana). Ukoliko učenik ne može samostalno dohvatiti prijavnicu sa svog sučelja ili nema mogućnost ispisa prijavnice potrebno je pravovremeno obavijestiti razrednicu.

• Potpisanu prijavnicu elektroničkim putem može dostaviti samo roditelj/skrbnik i to u pravilu, s elektroničke adrese koja je za kontakt navedena u e-Dnevniku.

U prvoj fazi prijava, učenici osmih razreda neće imati mogućnost uvida u ponudu obrazovnih programa po školama. Prijava obrazovnih programa bit će moguća od 8.srpnja 2020. godine.

PRIJAVA UČENIKA S TEŠKOĆAMA

• Postupak prijava učenika s teškoćama započeo je ranije. U razdoblju od 8.lipnja do 26.lipnja 2020.godine roditelji/skrbnici se trebaju javiti županijskim upravnim odjelima te iskazati svoj odabir liste prioriteta redom kako bi željeli upisati obrazovne programe.
  • Upisna povjerenstva županijskih upravnih odjela unose navedene odabire u sustav NISpuSŠ do 29.lipnja 2020.godine, a nakon toga se zatvara mogućnost unosa odabira te se kandidati rangiraju sukladno navedenim listama prioriteta, a temeljem ostvarenog ukupnog broja bodova utvrđenog tijekom postupka vrednovanja, u obrazovnim programima za koje posjeduju stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
    • Poredak programa na listi prioriteta koji ćete iskazati upisnome povjerenstvu županijskog upravnog odjela ne jamči da će se kandidat uistinu i upisati u onaj obrazovni program koji navede kao svoj prvi izbor jer konačan upis ovisi i o drugim kandidatima s teškoćama u razvoju na ljestvici i njihovom broju bodova te broju upisnih mjesta, a sukladno Državnom pedagoškom standardu srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (NN, 63/08 i 9/10).
  • S obzirom na važnost zdravstvenih preduvjeta za upis u srednju školu, molimo roditelje/skrbnike da se dobro upoznaju sa zdravstvenim preduvjetima potrebnim za upis u određeni obrazovni program (Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva nalazi se na poveznici:

DOKUMENTI KOJIMA UČENICI OSTVARUJU DODATNA PRAVA ZA UPIS

• 13.srpnja 2020.godine krajnji je rok za dostavu i unos dokumenata kojima učenici ostvaruju dodatna prava za upis, što uključuje:

• stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za učenike sa zdravstvenim teškoćama
    • potvrde za učenike koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima, a koji su mogli utjecati na njihov školski uspjeh
    • preporuke Vijeća romske nacionalne manjine za učenike koji su pripadnici romske nacionalne manjine, a žive u uvjetima koji su mogli nepovoljno utjecati na njihov školski uspjeh.

Stoga molimo roditelje/skrbnike da pravovremeno dostave navedenu dokumentaciju, ukoliko zadovoljavaju neke od navedenih uvjeta.

ZAKLJUČAVANJE ODABIRA OBRAZOVNIH PROGRAMA I POČETAK ISPISA PRIJAVNICA

Propisani datum za zaključavanje odabira obrazovnih programa i početak ispisa prijavnica je 22.srpnja 2020.godine, dok je krajnji rok za zaprimanje potpisanih prijavnica 24.srpnja 2020.godine.

Anita Đuretić, stručna suradnica pedagoginja