Projekt “I spomenici govore“
Autor: Marija Stjepanović, 8. 12. 2012.

Na poticaj Zaklade Slagalica tijekom studenoga pokrenut je projekt „ I spomenici govore“ u koji se uključilo petnaest osječkih škola. Svaka je škola izabrala spomenik, a zadatak je bio istražiti povijesne podatke i potom napisati kao da spomenik „govori o svome životu“.

Mi, Cesarići, izabrali smo Paulinu Herman, poznatiju kao Mačkamama jer  to i jest simbol ovoga dijela grada. Svi učenici sedmoga razreda istraživali su i pisali, a Školu su predstavljala tri rada: Sare Cindrić, Martine Matković i Dunje Markulak. Sara Cindrić je svoj rad napisala u obliku dnevnika, Martina Matković u obliku pisma, Dunja Markula u obliku monologa.

Za dramsku izvedbu izabran je Dunjin rad koja ga je vrlo uvjerljivo predstavila na završnoj svečanosti u hotelu „Mursa“ 30.studenoga 2012.

Izmjenjivali su se monolozi Miroslava Krleže, Kužnoga pila, Vodenih vrata, Barokne česme, Franje Krežme…Saznali smo mnoge pojedinosti o tim spomenicima, a sve su upotpunile plesačice plesnoga studija Corp Art  ( jedna od njih je Ivana Srb, bivša Cesarićka) i glazbena skupina O.K.Club ( također bivši Cesarići) prigodnom pjesmom „Dobro jutro, Mačkamama“. Našoj je Dunji pripala posebna čast jer je bila suvoditeljicom cijeloga programa  s Davidom iz OŠ „ Retfala“. Vrlo je maštovit bio i „dijalog“ između poznatih Osječana Pauline Hermann i Franje Krežme jer su živjeli u isto vrijeme. Scenu su  vrlo kreativno osmislili i izradili učenici Centra „Ivan Štark“ pod vodstvom svoje učiteljice Zorice Đuranić. Gost večeri bio je poznati pjesnik Lujo Medvidović koji je govorio stihove iz svoje zbirke pjesama „ Srce ti, grade, prinosim na dlanu“.

„Ovim je projektom osječka spomenička baština prikazana javnosti na nov način,  viđena očima osječkih osnovaca“ , završne su riječi voditelja projekta gospodina Davora Horvata.

Svojom smo se  nazočnošću ovoj lijepoj glazbeno-poetskoj večeri, a bodreći našu Dunju, i mi , Cesarići, pridružili obilježavanju Dana grada Osijeka.

Priloženi dokument: Dunjin rad.

Priloženi dokumenti:
I_spomenici_govore__Paulina_Hermann.docx (14.07 KB)