Proljeće i biljke kroz znatiželjne oči naših malih kreativaca
Autor: Marija Stjepanović, 13. 4. 2024.

Učenici koji pohađaju Kreativne prirodnjake proširili su svoje znanje o biljkama, stanicama, nastanku i građi biljaka sudjelujući u zanimljivoj radionici pod vodstvom učiteljice Oliverom Meter i učiteljice Gabrijelom Bilić.  Za vrijeme trajanja radionice naši učenici ponašali su se  poput pravih malih znanstvenika.

Budući da je stanica osnovna građevna jedinica svakog organizma, prvo smo odlučili vidjeti kako ona zaista izgleda. Zatim, kako bi ustanovili kako to biljka uopće izrasta, odlučili smo proučiti i sjemenku biljke.

Nakon toga, zajedničkim snagama s velikim zanimanjem nastavili smo proučavati biljke te smo promatrali sjemenke pšenice, kukuruza, bundevske i suncokretove sjemenke, leću, soju i dr.  Proučavajući ih, shvatili smo svu njihovu važnost jer upravo iz njih nastaje biljka. Pogledali smo i zanimljiv video iz kojeg smo vidjeli kako se svi procesi zaista u prirodi događaju i što je sve biljci potrebno da bi niknula. Nakon što smo pogledali video uzeli smo mikroskop i zajednički proučili kako izgledaju peludna zrnca maslačka i tratinčice kao i pokožica luka.

Za kraj smo  kroz igru slažući puzzle ponovili sve što smo naučili o cvijetu i biljkama i završili radionicu bogatiji za još jedno dragocjeno iskustvo.

Radujemo se nekoj novoj radionici!

N.J.  3.a