Autorica romana, Jasna Horvat im je pripovijedala o nastajanju te knjige.  Osim istraživačkog rada  o slavenskoj mitologiji, u romanu su glavni likovi Slaven Lendić i Iris Tomić koje je autorica osobno poznavala, zapisivala njihove doživljaje i prenijela dio zbilje u roman. Rekla je da je promatrala djecu kako se ponašaju te što govore i svo  vrijeme pomno zapisivala.

Susret su pratili i mladi glumci dramskog studija osječkog dječjeg kazališta s voditeljicom Lidijom Helajz. Oni su u kolovozu 2010. u Tvrđi , svojom dramskom izvedbom ,sudjelovali u predstavljanju Krijesnika dramatizacijom likova iz knjige .

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Dubravka Pađen Farkaš, voditeljica Dječjeg odjela GISKO-a, pozvala nas je na predstavljanje  romana  Krijesnici  autorice Jasne Horvat.

Uz pratnju učiteljica  Marine Vučemilovići Maje Farkaš,  i  naše školske knjižničarke Snježane Laksar, ugodno smo se smjestili u prostoru igraonice DO GISKO-a.

Ulomak iz Krijesnika pročitala nam je polaznica dramskog studija osječkog dječjeg kazališta čija je voditeljica gospođa Lidija Helajz.

Razgovor s autoricom Jasnom Horvat jedna je od aktivnosti naših učenika kojom obilježavamo Mjesec hrvatske knjige.

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Učenici su podijelili svoje dojmove o pročitanom romanu s ostalim sudionicima susreta.

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Autorica Krijesnika, Jasna Horvat, odgovorila je jasno, glasno, detaljno, slikovito…na sva postavljena pitanja i naše nedoumice.

Čitajući roman istraživali smo i biljku vrbu rakitu. Od nje smo napravili unikatnu košaricu koju smo darovali autorici. Svidjela joj se  kao i druženje s nama!

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Ako mislite da smo puni dojmova zaspali u autobusu na povratku u školu, varate se.  Tek sada slijedi nastavak…čitanje pod krošnjama, kviz,…i tko zna što još !

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Također su smislili raperski stih koji su ritmički odrapali uz kresanje kamenica :

Čarobne kamenice odvedite nas sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada !

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Aktivnosti knjižnice
Završna svečana priredba u Projektu poticanja čitanja Čitaj mi
Autor: Marija Stjepanović, 28. 5. 2018.

Bajke… čitanje, ples i gluma

Projektom poticaja čitanja Čitajmo bajke učenici razredne i predmetne nastave sudjelovali su ujedno i u  kampanji Čitaj mi. Učenici šestih i osmih razreda čitali  su narodne bajke učenicima nižih razreda tijekom ožujka 2018. godine, a nakon dramatiziranog čitanja bajki uslijedili su zadaci ( likovni izričaj, igrokaz, slikokaz : bajka s izmijenjenim sadržajem, svitokaz, pouke, kostimografija…).

Dana 10. svibnja 2018. godine, u holu škole, učenici nižih razreda predstavili su rezultate svojih radova. Prikaz radova odvijao se tijekom dva školska sata.

Tijekom prvog školskog sata,  učenici drugih  razreda pokazali su  izvrsno znanje u kvizu znanja Žabica djevojka. Uoči samog kviza učenici 3.b razreda izveli su skeč Novi friz za kviz.

Pitanja za kviz prikazivala su se na  platnu, a pitanja su bila popraćena učeničkim likovnim radovima o likovima iz bajke. Sudjelovale su dvije ekipe po pet učenika: Pet na pet (ekipa djevojčica iz 2.a i 2.b razreda), Legende (ekipa dječaka  iz 2.a i 2.b razreda), žiri i zapisničarke bodova.

Voditeljica kviza bila je  Jelena Šimičić, učenica 6.b razreda. „ Jelena je ujedno nedavno primila nagradu Najčitateljice GISKO-a u kategoriji čitatelja od  petog do osmog razreda za 2017. godinu, a kao  ljubiteljica knjige svakodnevno posjećuje i aktivna je u našoj školskoj knjižnici“ izjavila je školska knjižničarka.

Sudionici su na sva pitanja uspješno odgovorili te su postigli izjednačen rezultat i nagrađeni su slatkišima.

Sljedeći školski sat učenici 1.a razreda ispričali su bajku Kraljeva kći  slikokazom, ali tako da su izmijenili pojedinosti iz bajke i osuvremenili sadržaj bajke.

Istu bajku učenici 1.b razreda, ispričali su u originalnoj verziji u obliku svitokaza, a glazbenu kulisu s blok flautama izvele su učenice 6.a razreda.

Učenici četvrtih razreda i sudionici folklorne skupine ( učenici četvrtih, trećih i drugih ) odigrali su i uglazbili  igrokaz prema bajci Jež, kraljev zet.

Kostime za njihov igrokaz izradili su učenici likovnjaci  3.a razreda, a pouke o bajci napisali su učenici 4.b razreda.

U holu je postavljena izložba knjiga u kojima s nalaze bajke, izloženi su likovni radovi učenika 3.b razreda (Jež, kraljev zet) ,  učenika drugih razreda (Žabica djevojka) te vilinske kapice koje su izradili učenici iz produženog boravka.

Cijeli program upriličile su  i plesačice iz plesnog kluba Kick pod nazivom  Black cats (učenice prvog, drugog, trećeg, četvrtog i petog razreda). Otplesale su Wild dance , a slogan koji je učenike pratio u kampanji Čitaj mi: Čitaj bajku, izbjegavaj hajku. Mašti pusti na volju, ideju pronađi još bolju! prikazale su svojom plesnom koreografijom koja se svidjela gledateljima.

Trio balerina ( učenica drugog i dvije učenice trećeg razreda) također je uljepšao ovu priredbu izvedbom klasičnog baleta  uz instrumentalnu glazbu Čarobni vrt.

Učenik 5.a razreda Sven Vukelić snimio je program. Za  tehniku pri kvizu brinuo se Ivan Rengel (6.b), a razglas i ton majstori su bili Dominik Josić( 8.a ) i Luka Ćurković ( 8.b).

Uspješnosti Projekta poticanja čitanja Čitajmo bajke, u organizaciji školske knjižničarke, svakako su doprinijele učiteljice koje su izvrsno pripremile učenike za završnu svečanu priredbu i izlaganje učeničkih radova.

Učenici se nadaju još mnogim ovakvim projektima čitanja.

Jelena Šimičić, 6.b