Autorica romana, Jasna Horvat im je pripovijedala o nastajanju te knjige.  Osim istraživačkog rada  o slavenskoj mitologiji, u romanu su glavni likovi Slaven Lendić i Iris Tomić koje je autorica osobno poznavala, zapisivala njihove doživljaje i prenijela dio zbilje u roman. Rekla je da je promatrala djecu kako se ponašaju te što govore i svo  vrijeme pomno zapisivala.

Susret su pratili i mladi glumci dramskog studija osječkog dječjeg kazališta s voditeljicom Lidijom Helajz. Oni su u kolovozu 2010. u Tvrđi , svojom dramskom izvedbom ,sudjelovali u predstavljanju Krijesnika dramatizacijom likova iz knjige .

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Dubravka Pađen Farkaš, voditeljica Dječjeg odjela GISKO-a, pozvala nas je na predstavljanje  romana  Krijesnici  autorice Jasne Horvat.

Uz pratnju učiteljica  Marine Vučemilovići Maje Farkaš,  i  naše školske knjižničarke Snježane Laksar, ugodno smo se smjestili u prostoru igraonice DO GISKO-a.

Ulomak iz Krijesnika pročitala nam je polaznica dramskog studija osječkog dječjeg kazališta čija je voditeljica gospođa Lidija Helajz.

Razgovor s autoricom Jasnom Horvat jedna je od aktivnosti naših učenika kojom obilježavamo Mjesec hrvatske knjige.

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Učenici su podijelili svoje dojmove o pročitanom romanu s ostalim sudionicima susreta.

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Autorica Krijesnika, Jasna Horvat, odgovorila je jasno, glasno, detaljno, slikovito…na sva postavljena pitanja i naše nedoumice.

Čitajući roman istraživali smo i biljku vrbu rakitu. Od nje smo napravili unikatnu košaricu koju smo darovali autorici. Svidjela joj se  kao i druženje s nama!

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Ako mislite da smo puni dojmova zaspali u autobusu na povratku u školu, varate se.  Tek sada slijedi nastavak…čitanje pod krošnjama, kviz,…i tko zna što još !

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Također su smislili raperski stih koji su ritmički odrapali uz kresanje kamenica :

Čarobne kamenice odvedite nas sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada !

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Aktivnosti knjižnice
Izvanučionička nastava učenika petih razreda
Autor: Marija Stjepanović, 16. 10. 2018.

Petaši u GISKO-u i Muzeju školjaka

Učenici petih razreda naše škole, u pratnji razrednica Silvije Mašaberg i Ljiljane Štanfelj, učiteljice Olivere Meter, knjižničarke Snježane Laksar i pripravnice Ivane Lilijan , u četvrtak 4. listopada 2018. godine, sudjelovali su na izvanučioničkoj nastavi. Našetali su se, zabavili te ponešto naučili.

U GISKO-u

Prvo su se prošetali do  Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek . Tamo su ih  knjižničarke Suzana Biglbauer i Sanja Zavođa  upoznale s posudbenim odjelima. Obilazak knjižnice započeli su na dječjem odjelu na kojem su mnogi učenici pronašli knjigu koju bi željeli posuditi kada sljedeći put dođu u posjet GISKO-u.

Učenike je također u knjižnici čekalo iznenađenje! Knjižničarke su ih iznenadile tjednom „Star Wars“-a koji je obilježen izložbom knjiga, fotografija i modela kaciga iz serijala Star Warsa. Učenici su razgledali izložene kacige i fotografirali se pokraj plakata s likovima iz filma.

Posjetili su i odjel studijske čitaonice gdje su učenici morali biti jako tihi što je bio dosta velik izazov za njih, no nekako su ipak izdržali da ne budu glasni.

Potom su se uputili do odjela za odrasle.

Nakon obilaska knjižnice učenica 5. a razreda Iva Galošević izjavila je: „U knjižnici mi je bilo odlično, najviše mi se svidjelo kada smo bili predvorju knjižnice gdje je postavljena izložba Star Wars-a!“

MUZEJ ŠKOLJAKA

Na putu do Muzeja školjaka i vodenog svijeta učenici su se stali odmoriti u Drven parku gdje su se naigrali i okrijepili. Poslije su produžili do Muzeja školjaka koji se nalazi u Tvrđi. Vidjeli su školjke za koje nikada nisu ni sanjali da postoje, saznali su za neke morske zvijeri, ali i ljepote. Ovaj je muzej jedinstven jer se nalazi u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a po broju izložaka najveći je u srednjoj Europi. Slušali su puno uzbudljivih priča gospođe Mandice i gospodina Vladimira koji je većinu toga sam izronio. „U muzeju školjaka i vodenog svijeta mi je bilo zanimljivo, puno sam naučio!“, rekao je Luka Grgić,  učenika 5.b razreda.

Nakon muzeja učenici su sa svojim učiteljima prošetali do Vodenih vrata gdje su se fotografirali i igrali. Na povratku do škole, jedan dio puta hodali su promenadom, a zatim su skrenuli u predivan Park kulture. Mali odmor od nastave razveselio je sve petaše i  svi su se vratili puni dojmova svojim kućama.

Petra Nukić, 5.a