Autorica romana, Jasna Horvat im je pripovijedala o nastajanju te knjige.  Osim istraživačkog rada  o slavenskoj mitologiji, u romanu su glavni likovi Slaven Lendić i Iris Tomić koje je autorica osobno poznavala, zapisivala njihove doživljaje i prenijela dio zbilje u roman. Rekla je da je promatrala djecu kako se ponašaju te što govore i svo  vrijeme pomno zapisivala.

Susret su pratili i mladi glumci dramskog studija osječkog dječjeg kazališta s voditeljicom Lidijom Helajz. Oni su u kolovozu 2010. u Tvrđi , svojom dramskom izvedbom ,sudjelovali u predstavljanju Krijesnika dramatizacijom likova iz knjige .

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Dubravka Pađen Farkaš, voditeljica Dječjeg odjela GISKO-a, pozvala nas je na predstavljanje  romana  Krijesnici  autorice Jasne Horvat.

Uz pratnju učiteljica  Marine Vučemilovići Maje Farkaš,  i  naše školske knjižničarke Snježane Laksar, ugodno smo se smjestili u prostoru igraonice DO GISKO-a.

Ulomak iz Krijesnika pročitala nam je polaznica dramskog studija osječkog dječjeg kazališta čija je voditeljica gospođa Lidija Helajz.

Razgovor s autoricom Jasnom Horvat jedna je od aktivnosti naših učenika kojom obilježavamo Mjesec hrvatske knjige.

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Učenici su podijelili svoje dojmove o pročitanom romanu s ostalim sudionicima susreta.

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Autorica Krijesnika, Jasna Horvat, odgovorila je jasno, glasno, detaljno, slikovito…na sva postavljena pitanja i naše nedoumice.

Čitajući roman istraživali smo i biljku vrbu rakitu. Od nje smo napravili unikatnu košaricu koju smo darovali autorici. Svidjela joj se  kao i druženje s nama!

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Ako mislite da smo puni dojmova zaspali u autobusu na povratku u školu, varate se.  Tek sada slijedi nastavak…čitanje pod krošnjama, kviz,…i tko zna što još !

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Također su smislili raperski stih koji su ritmički odrapali uz kresanje kamenica :

Čarobne kamenice odvedite nas sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada !

Novinarka Mladog klasja:
Martina Lučić, 8.b

Izložili smo plakate s našim radovima ( književni likovi , zapažanja… ).

Rapali smo i stihove:

Čarobne kamenice odvedite me sada

gdje prijateljstvo, sreća i dobrota vlada”.

Izrađivat ćemo i drugačije predmete od šiba vrbe rakite.

Knjižničarka:
Snježana Laksar, prof.

Aktivnosti knjižnice
Susret učenika šestih razreda s književnicom Majom Brajko- Livaković
Autor: Marija Stjepanović, 26. 10. 2017.

Čitajte i oživite likove!

Mjesec listopad mnogi vrijedni čitatelji očekuju s posebnom radošću. Razlog tome je dakako Mjesec hrvatske knjige. U Projektu za poticanje čitanja Čitanje ne dolazi u pitanje, među ostalim knjigama, učenici šestih razreda čitali su knjigu Milijunaši autorice Maje Brajko-Livaković. Maja Brajko-Livaković autorica je pripovijesti Finka Fi i romana Kad pobijedi ljubav koji su uvršteni u popis lektirnih naslova. Roman Kad pobijedi ljubav nagrađen je nagradom „Mate Lovrak“ koja se dodjeljuje za najbolji roman za mladež na hrvatskom jeziku.

Učenici šestih razreda, u pratnji školske knjižničarke Snježane Laksar, pripravnice knjižničarstva Mirte Miličić i pripravnica Hrvatskoga jezika i književnosti Mije Žderić i Valentine Milković, sudjelovali su na susretu s književnicom Majom Brajko- Livaković kojeg je organizirala knjižničarka Suzana Biglbauer  u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek, 25. listopada 2017.godine. Susretu su prisustvovali i učenici OŠ Franje Krežme iz Osijeka.

Na susretu su sudjelovali učenici koji su pročitali barem jednu od tri ponuđene knjige u Projektu poticanja čitanja  Čitanje ne dolazi u pitanje , a među njima se našao i roman Milijunaši.

Autorica je govorila o načinu nastajanja književnog djela. Pisanje  realističnih priča iziskuje puno istraživačkog rada, a pisanje fantastičnih priča dozvoljava puno maštanja .U razgovoru s učenicima rekla je  kako joj je najvažnije mišljenje njezinih čitatelja. I naravno,   “ čitanje …jer čitanjem likovi u vašoj mašti ožive“ izjavila je Maja Brajko-Livaković.

Susretu su prethodile pripreme  u kojima je upute za izradu plakata Milijunaši dala učiteljica Biserka Vajlandić. Nakon što je autorica predstavila svoje romane i svoj rad, učenici naše škole uspješno su  predstavili elemente plakata.

Osobine književnog lika Luke Marina predstavili su igrom pantomime koja je izvrsno prihvaćena od svih sudionika susreta. Na poleđini papirnatih  likova nalazile su se napisane  osobine glavnog lika Luke. Učenici su raspoređeni u dvije skupine u koje su uključeni i  učenici Osnovne škole Franje Krežme.  Pantomimičarka Zrinka Kozić, učenica 6.b razreda, pokušala je odglumiti zadane osobine, a učenici, raspoređeni u dvije ekipe, pogađali su o kojim se osobinama radi. Pobijedila je skupina koja je pogodila više osobina.

Na samom kraju susreta intervjuirali smo autoricu Maju Brajko-Livaković.  Intervju će te moći pročitati u školskom listu Mladom klasju broj 44.

Učenicima se susret svidio! Vjerujem da ih je potaknuo na čitanje i drugih njezinih djela.

Jelena Šimičić, 6.b